Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne zaprasza do konkursu: Literacki Debiut Roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiej Izby Książki.

Dodano w dn. 23.10.2014: Z przyjemnością informujemy, że w dniu dzisiejszym na Targach Książki w Krakowie miała miejsce premiera nagrodzonej pierwszym miejscem w III edycji LDR powieści „Strefa Pawłowa”, którą napisał Sławomir Michał.

Dodano w dn. 31.07.2014: Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystego wręczenia nagród w III edycji konkursu Literacki Debiut Roku.

Dodano w dn. 29.06.2014: Znamy już zwycięzcę III edycji konkursu Literacki Debiut Roku!

28 czerwca zakończyła się III edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W sobotę, 28 czerwca odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Uroczystość miała miejsce w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, a przybyli na nią początkujący pisarze z różnych zakątków kraju. Imprezę uświetniły swoją obecnością między innymi dr Jolanta Laskowska, która wygłosiła prelekcję pt. „Książka we współczesnym świecie” oraz aktorka Katarzyna Figura, która odczytała fragment zwycięskiej powieści.

Do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów literackich z czego Kapituła Konkursu w składzie red. Marzena Bakowska (Radio Gdańsk), prof. dr hab. Michał Błażejewski (Uniwersytet Gdański), red. nacz. Wojciech Gustowski (Novae Res), dr Anna Ryłko-Kurpiewska (Uniwersytet Gdański), red. Krzysztof Szymański (Novae Res) wyłoniła 3 najlepsze.

Laureatami zostali:

1. miejsce: Sławomir Michał za utwór „Strefa Pawłowa”.

2. miejsce: Nina Igielska za utwór „Wystrzelani chłopcy, podziurawione dziewczynki”.

3. miejsce: Łukasz Skowroński za utwór „Dzielenie przez zero”.

Ogólnopolski konkurs Literacki Debiut Roku wygrał Sławomir Michał, student inżynierii sanitarnej, wrocławianin.

- Przypadkowo znalazłem informację o przeprowadzaniu tego konkursu. Wysłałem swoją powieść z minimalną nadzieją, że uda mi się wygrać. Książka powstawała dwa lata, pisałem głównie dla przyjemności, dla siebie - mówi laureat.

Zwycięski utwór to powieść rozgrywająca się w przyszłości na terenie Rosji. Istnieje tam skażona Strefa Pawłowa, którą mimo zakazu władz zamierza przejść Ilja Andrejewicz Pawluczenko, profesor doktor nauk, przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Atomowego Instytutu Problemów Jądrowych w Rieutowie pod Moskwą. Fabuła jest wpisana w rzeczywistość postsowieckiej political fiction. W książce można znaleźć sporo odniesień do literatury rosyjskiej i filmów, między innymi „Seksmisji” oraz obrazów z lat 50. i 60. XX wieku.

Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 23 października 2014 roku na Targach Książki w Krakowie.

Dodano w dn. 25.06.2014: Uprzejmie informujemy, że uroczyste wręczenie nagród w III edycji konkursu Literacki Debiut Roku odbędzie się dnia 28 czerwca 2014 roku o godzinie 16:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Budynek Experymentu, Sala D, 1 piętro) - al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

Program imprezy:

1. Powitanie gości
2. Prelekcja dr Jolanty Laskowskiej pt. Książka we współczesnym świecie
3. Wręczenie dyplomów i nagród laureatom
4. Odczyt fragmentów zwycięskiego utworu przez aktorkę Katarzynę Figurę
5. Publiczna rozmowa ze zwycięzcą konkursu
6. Podsumowanie imprezy i wzniesienie toastu lampką delikatnego prosecco, poczęstunek

Imprezę poprowadzi dziennikarz Radia Gdańsk Tomasz Olszewski. Wszelkich dodatkowych informacji udziela sekretariat Wydawnictwa pod numerem telefonu 660 850 200.

Serdecznie zapraszamy!

Dodano w dn. 29.05.2014: Załączamy listę osób, których zgłoszenia zostały zakwalifikowane do trzeciego etapu konkursu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 28 czerwca 2014 roku o godzinie 16:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Szczegółowy program imprezy zostanie podany w czerwcu. Serdecznie zapraszamy.

Dodano w dn. 28.03.2014: Lista osób, których zgłoszenia zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.

Dodano w dn. 12.02.2014: Lista osób, których zgłoszenia zostały zakwalifikowane do konkursu.

Dodano w dn. 06.12.2013: W związku z dużym zainteresowaniem i otrzymanymi od Państwa prośbami termin nadsyłania zgłoszeń zostaje przesunięty do 10 stycznia 2014. Zgłoszenia muszą dotrzeć pod wskazany adres do tego dnia.

Dodano w dn. 06.11.2013: W związku z licznymi pytaniami informujemy, że nie ma żadnych formalnych wymogów w zakresie minimum bądź maksimum objętości zgłaszanych tekstów, jak również nie nakładamy żadnych ograniczeń dotyczących formatowania tekstów (dowolny krój czcionki, wielkość, interlinia itd.).

Konkurs pt. „Literacki Debiut Roku” zainicjowany został, aby promować polskich debiutantów w zakresie literatury pięknej. Głównym celem konkursu jest wyłonienie w danym roku kalendarzowym najlepszej powieści, która nie była dotychczas nigdzie publikowana w wersji drukowanej.

Obecna, trzecia edycja trwać będzie od 28 października 2013 roku do 30 czerwca 2014 roku.

Na laureatów konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody!

I miejsce – tytuł „Literacki Debiut Roku”, dyplom, laptop, eleganckie pióro, opublikowanie zwycięskiego utworu drukiem, jego dystrybucja oraz promocja przez Wydawnictwo Novae Res.
II miejsce – dyplom, elektroniczny czytnik książek, eleganckie pióro, zestaw 10 egzemplarzy książek.
III miejsce – dyplom, eleganckie pióro, zestaw 10 egzemplarzy książek.

Zgłoszenia do konkursu dokonuje autor powieści lub osoba przez niego upoważniona, przesyłając do dnia 20 grudnia 2013 10 stycznia 2014 jej wersję elektroniczną (zapisaną w formacie doc lub rtf na płycie CD lub DVD), na adres:

Wydawnictwo Novae Res, al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia
z dopiskiem: Literacki Debiut Roku

Na płycie CD/DVD z powieścią należy umieścić wypełniony formularz zgłoszeniowy, a do zgłoszenia dołączyć własnoręcznie podpisane oświadczenie (szczegóły w regulaminie).

W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

Red. Marzena Bakowska – członek kapituły
Prof. dr hab. Michał Błażejewski – członek kapituły
Dr Anna Ryłko-Kurpiewska – członek kapituły
Red. nacz. Wojciech Gustowski – przewodniczący kapituły
Red. Krzysztof Szymański – sekretarz kapituły

Szczegółowy przebieg konkursu opisuje regulamin.

Informacji związanych z konkursem udziela sekretariat wydawnictwa Novae Res pod adresem ldr@novaeres.pl.
Archiwum:
I edycja
II edycja

„Literacki Debiut Roku” ma być inicjatywą, dzięki której odnajdziemy i wypromujemy utalentowanych rodzimych debiutantów, których twórczość ma za zadanie odświeżyć polski rynek literacki

– mówi Wojciech Gustowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Novae Res.

W obliczu spadku czytelnictwa w Polsce, przy ogromnym potencjale, jaki drzemie w polskich autorach, postanowiliśmy dać im szansę zaistnienia na rynku literackim. Mamy nadzieje, że konkurs spełni swoje zadanie i zbierze jak największą liczbę zgłoszeń polskiej prozy współczesnej. Zachęcamy wszystkich, którzy wierzą w swój talent do przystąpienia do konkursu „Literacki Debiut Roku”.